fbpx

How much does it cost to trek in Nepal?

How much does it cost to trek in Nepal?

As trekking in Nepal grows in popularity, prices are increasing. However, you can still trek in Nepal for a reasonable price compared with many other overseas adventure holiday destinations.

So, how much does it cost to trek in Nepal?

Different trekking regions vary in price. However you can trek from as little as USD $60 per person per day, all inclusive (guide, porter, transport, accommodation and meals during your trek). We calculate the cost of your trip package based on your customised itinerary and the number of people trekking. Naturally, the more people trekking with you, the cheaper it will be.

You’ll find our prices are very competitive and we guarantee that you won’t find better service anywhere else!

How can I Reduce the Cost to Trek in Nepal?

  • Trek with friends! The more people that trek, often the cheaper the price. For example, if six people are trekking, six people share the cost of the guide and transport. It’s therefore significantly cheaper than trekking with just two people.
  • Take a bus instead of a flight. To trek in the Everest region, you must fly in and out of Lukla. (Unless you walk into the national park, which takes a few extra days depending on where you start). So, treks in Everest are more expensive than those in the Annapurna region. If you’re trekking in the Annapurna or another region, taking a bus will add time to your itinerary, but it will also reduce the cost noticeably.

Can I Upgrade?

Accommodation

  • It’s possible to pay extra to stay in mid-range or luxury accommodation in Kathmandu and/or Pokhara.
  • Some companies advertise ‘luxury treks’, but there are very few ‘luxury’ options on the trails. That’s why we’re clear about offering teahouse trekking – we want to set realistic expectations. We’ll always arrange the best standard of accommodation possible. However be prepared that sometimes it will be of a very basic standard.

Food

  • Our travel plans include one standard option from the teahouse menu at breakfast, lunch, and dinner, each with a cup of tea or coffee. You can order extra food and drinks from the menu and pay directly at the teahouse before you checkout. Your guide will organise your bill.

Transport

  • It’s much faster to fly, so when flying is an option, we’ll build it into your travel plan.
  • If travel by road is your only option, it is possible to request a private jeep. It’s significantly more expensive than travelling by bus. But it’s also safer, faster, and more comfortable.